12 vecí, ktoré ste o Peru (možno) nevedeli

12 vecí, ktoré ste o Peru (možno) nevedeli

Inkovia, conquistadori, Machu Picchu, Andy, lamy a Fujimoriho režim. To sa nám Európanom väčšinou vybaví, keď niekto spomenie Peru. Peru však v sebe ukrýva omnoho viac zaujímavostí, o ktorých mnohí z nás ani len netušili.

1. Najstaršie mesto na Americkom kontinente je v Peru

Caral

Pre bežného Európana takmer úplne neznámy pojem. Pritom ide o jeden z najúžasnejších objavov v histórii archeológie. Toto monumentálne mesto má viac ako 5000 rokov, teda ide o civilizáciu, ktorá sa vyvíjala v tom istom čase ako staroveký Sumer, Egypt, India a Čína. Na rozdiel od týchto civilizácií ale úplne izolovane od ostatných starovekých civilizácií. Nechýbajú tu ani pyramídy. Mesto bolo plné chrámov, bolo náboženským a ekonomickým centrom civilizácie toho istého mena, nenašli sa však pozostatky zbraní ani hradieb či iných fortifikačných stavieb. Predpokladá sa, že išlo o mierumilovnú civilizáciu, čo je vo svetovej histórii nepredstaviteľná rarita.

Caral, najstaršie mesto na americkom kontinente

2. Najstaršie písmo na Americkom kontinente sa našlo v Peru

Práve pri vykopávkach v meste Caral sa našiel zbytok šnúr, ktorý archeológovia identifikovali ako quipu. Quipu je mnohými považované za starobylé písmo Inkov (ktorí vládli v Andách pred 500 rokmi počas príchodu Španielov). Nenašlo sa však až do objavu v Caral, v inej kultúre staršej než je kultúra Inkov. Quipu z Caral posúva objav písma na americkom kontinente do čias vynájdenia písma v Egypte a v Sumeri.

Quipu. Stále viac vedcov sa prikláňa k názoru, že ide o písmo, nielen o účtovné záznamy.

3. Najväčší monumentálny archeologický komplex je v Peru

Ak sa vám Caral máli, je tu ešte Cahuachi. Ak ste o ňom nikdy nepočuli, viac vám napovie meno kultúry, ktorej bol centrom: Nasca. Kultúra Nasca je viac známa geoglyfmi, skalnými kresbami nevýslovných rozmerov, ktoré sú pozorovateľné buď len zo vzduchu, alebo z protiľahlých kopcov. Ale komu patrili tieto kresby? Šlo o kultúru, ktorá po sebe zanechala oveľa viac. Rozvíjala sa v blízkom zelenom údolí a postavili obrovský komplex, ktorý dnes nazývame Cahuachi. Nachádza sa tu množstvo pyramíd, chrámov a iných stavieb.

Cahuachi je plné pyramíd

4. Inka bol panovnícky titul

Ríša Inkov je len názov, ktorý sme dali my Európania obrovskému impériu, na ktoré narazili Španieli v Andách. Jeho skutočný názov bol Tawuantinsuyu a slovo Inka bolo titulom panovníka, podobne ako u nás kráľ či cisár.

Inka vládol celému Tawantinsuyu, ktoré sa rozprestieralo od južnej Kolumbie po sever Čile

5. Jedna z najväčších prírodných katastrof 20. storočia v Peru pochovala československú horolezeckú expedíciu

Toto je jedna zo smutných epizód dejín Peru. Peru je jednou z krajín, ktoré sa nachádzajú v tichomorskom ohnivom kruhu, v jednej zo seizmicky najaktívnejších častí sveta. Zemetrasenia tu nie sú ničím zvláštnym. 31. mája 1970 jedno takéto zemetrasenie o sile 7,9 richterovej stupnice spustilo lavínu. Lavínu, ktorá strhla sneh, ľad, skaly a bahno zo 6768 metrov vysokého andského masívu Huascarán. Lavína pochovala okolo 20 000 ľudí, medzi nimi československú horolezeckú výpravu, ktorá mala za cieľ zdolať práve Huascarán.

Huascarán

6. V Peru majú viac ako 2500 odrôd zemiakov

Peru by bolo bez zemiakov ako Rusko bez vodky alebo Slovensko bez bryndzových halušiek. Rastú vysoko v horách, majú neskutočné tvary a farby. Jeden z mnohých pokladov Peru.

zemiaky v peru, papa nativa
V Peru sa pestuje viac ako 2500 odrôd zemiakov

7. Geoglyfy neboli typické iba pre kultúru Nasca

Obrovské obrazce z Nasky nie sú jediné svojho druhu. Sú tu ešte oveľa staršie a rovnako neuveriteľné obrazce kultúry Paracas.

Obrazce kultúry Paracas

8. Peruánci sa najradšej hádajú o jedle

Keď sa stretne pár Peruáncov, určite príde na pretras jedlo. Peruánska národná kuchyňa patrí k najlepším a najbohatším na svete, doteraz sa podarilo napočítať cez 5000 tradičných receptov. Takže Peruánci majú o čom diskutovať. A robia to radi a s veľkou vervou.

Anticuchos con papa dorada

9. Peru má 28 z 32 existujúcich klimatických typov

Púšte, ľadové polia, tropický prales, pobrežie, náhorné plošiny… Je len veľmi málo klimatických pásiem, ktoré v Peru nie sú zastúpené. Vďaka tomu je Peru jednou z najzaujímavejších oblastí pre turizmus a aj poľnohospodárstvo. A gastronómiu. Veď sa tu darí takmer všetkým plodinám.

Oáza Peru
Aj v Peru majú Oázu

10. Susedské problémy na ostrovčekoch Uros (jazero Titicaca) sa riešia rozdelením ostrova

Uros sú ostrovčeky na jazere Titicaca vytvorené z trstiny nazývanej totora. Ich obyvatelia žijú dnes prakticky výhradne z turizmu, vďaka tomu tieto plávajúce osady stále prosperujú. Nevyhnú sa im však bežné susedské spory, ktoré sú však v tomto prípade veľmi ľahko riešiteľné. Ostrovček sa rozreže a každý si aj s domom pláva vlastnou cestou.

Uros – plávajúce ostrovy. Najľahší spôsob ako sa odsťahovať od nepríjemného suseda je rozdeliť ostrov

11. Vysoko v Andách bežne nájdete koraly

Pri návšteve peruánskych náhorných plošín sa ľahko stane, že kameň, ktorý odkopneme z chodníka nie je len taký obyčajný kameň, ale skamenený koral. Ako sa sem však dostal? Teória zemských dosiek v priamom prenose. Tichomorská doska, ktorá sa podsúva pod juhoamerickú  a dosku Nasca vydvihla morské dno do nevýslovných výšok.

Nielen kondora môžete stretnúť v horách

12. Takmer peruánska tradícia: z prezidentského kresla za mreže

Politika a korupcia idú ruka v ruke asi na celom svete. V Latinskej Amerike zvlášť. V Peru má však politika svoje špecifikum. Napriek tomu, že korupcia prekvitá, aj na hlavy štátu po skončení funkčného obdobia prídu psie časy, keď ich nástupcovia začnú odhaľovať ich škandály. Takto sa takmer všetci peruánski prezidenti za posledné roky ocitli za mrežami. V súčasnosti sedia hneď dvaja. Kto bude ďalší?

Fujimoriho nedávno z väzenia prepustili, niektorí exprezidenti ešte sedia
5 (100%) 1 vote