Paralen Sus je liek určený pre deti od 3 mesiacov, ktorý pomáha znižovať horúčku a tlmiť bolesť. Obsahuje paracetamol, ktorý je účinnou látkou s analgetickými a antipyretickými vlastnosťami. V tomto článku sa dozviete všetko dôležité o dávkovaní, správnom používaní a bezpečnostných opatreniach pri podávaní Paralenu Sus deťom.
Čo je PARALEN SUS a na čo sa používa?
PARALEN SUS je liek vo forme perorálnej suspenzie, ktorý obsahuje paracetamol. Paracetamol pôsobí proti bolesti a znižuje zvýšenú telesnú teplotu.
PARALEN SUS sa podáva deťom od dojčenského veku:
- na zníženie horúčky pri chrípkových a iných horúčkovitých ochoreniach,
- pri bolestiach rôzneho pôvodu, napr. pri bolestiach hlavy, zubov (vrátane bolesti pri prerezávaní zúbkov), bolesti chrbta a bolesti pohybového ústrojenstva sprevádzajúce chrípkové ochorenia.
- Iba po porade s lekárom možno liek užívať pri neuralgiách (bolesť pociťovaná v priebehu nervu) a bolesti kĺbov a svalov, ktorá nie je príznakom chrípkového ochorenia.
Prípravok je určený deťom od 3 mesiacov a s telesnou hmotnosťou vyššou ako 5 kg.
Dôležité upozornenia pred použitím
Pred podaním PARALEN SUS deťom je dôležité zvážiť niekoľko faktorov a uistiť sa, že je liek pre dieťa bezpečný.
Nepodávajte PARALEN SUS deťom, ktoré:
- sú alergické na paracetamol alebo na ktorúkoľvek ďalšiu zložku tohto lieku (uvedenú v časti 6),
- majú vážne ochorenie pečene alebo akútny zápal pečene.
- majú závažnú formu určitého typu málokrvnosti nazývanú hemolytická anémia.
Upozornenie a opatrenia:
Pred podaním PARALEN SUS sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, ak dieťa:
Prečítajte si tiež: Horúci nápoj proti chrípke: Paralen Grip
- má ochorenie obličiek alebo pečene,
- trpí formou určitého typu chudokrvnosti spôsobenej zvýšeným rozpadom červených krviniek a zvanej hemolytická anémia,
- má nedostatok enzýmu glukóza-6-fosfátdehydrogenázy,
- súčasne užíva lieky ovplyvňujúce funkciu pečene,
- má zvýšenú citlivosť na kyselinu acetylsalicylovú a/alebo iné nesteroidné protizápalové lieky.
Ak si nie ste istí, či sa uvedené týka Vášho dieťaťa, poraďte sa so svojím lekárom.
Interakcie s inými liekmi:
Informujte svojho lekára alebo lekárnika o všetkých liekoch, ktoré Vaše dieťa užíva, ktoré nedávno užívalo alebo ktoré možno bude užívať. Nepodávajte tento liek bez odporúčania lekára deťom, ak užívajú akékoľvek iné lieky obsahujúce paracetamol.
O používaní lieku sa poraďte so svojím lekárom, ak Vaše dieťa užíva:
- lieky na liečbu nevoľnosti a vracania (metoklopramid alebo domperidón),
- iné lieky ovplyvňujúce funkciu pečene,
- lieky na liečbu depresie zo skupiny inhibítorov monoaminooxidázy alebo tricyklických antidepresív,
- kolostyramín (liek na zníženie tukov v krvi),
- niektoré lieky ovplyvňujúce zrážanie krvi (warfarín alebo iné látky pôsobiace proti účinku vitamínu K),
- lieky na epilepsiu (glutetimid, fenobarbital, fenytoín, primidón, karbamazepín, lamotrigín, topiramát),
- lieky na spanie, upokojenie a iné lieky tlmiace centrálny nervový systém,
- kyselinu acetylsalicylovú alebo iné nesteroidné protizápalové lieky,
- zidovudín (liek na HIV a AIDS),
- rifampicín alebo izoniazid (na liečbu tuberkulózy),
- antibiotiká chloramfenikol a flukloxacilín,
- probenecid (liek na liečbu dny),
- lieky a doplnky stravy obsahujúce ľubovník bodkovaný.
V prípade predpisovania iných liekov upozornite lekára, že dieťa užíva liek PARALEN SUS.
PARALEN SUS s jedlom, pitím a alkoholom:
Ak sa počas liečby objavia zažívacie ťažkosti, podávajte liek počas jedla. Liek je určený deťom, pokiaľ by však mal byť podaný dospelým, nesmú ho užívať osoby, ktoré majú problémy s požívaním alkoholu. Počas liečby sa nesmú piť alkoholické nápoje.
Prečítajte si tiež: Ako správne podávať Paralen a Nurofen deťom
Tehotenstvo a dojčenie:
Prípravok je určený deťom. Pokiaľ by však vo výnimočnom prípade mal byť podaný tehotnej žene, je potrebné dodržať nasledujúce odporúčania:
- Užívajte najnižšiu účinnú dávku, ktorá zníži Vašu bolesť a/alebo horúčku a to po čo možno najkratšiu dobu.
- Kontaktujte svojho lekára, ak sa bolesť a/alebo horúčka nezníži alebo ak potrebujete liek užiť častejšie.
- Dojčiace ženy môžu liek užívať 1 deň, dlhšie ako 1 deň môžu liek užívať iba po porade s lekárom.
Dávkovanie PARALEN SUS pre deti
Vždy podávajte tento liek dieťaťu presne v súlade s písomnou informáciou pre používateľov alebo podľa pokynov svojho lekára alebo lekárnika. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom.
U detí od 3 mesiacov sa pri liečbe horúčky aj bolesti používa jednotlivá dávka 10 - 15 mg paracetamolu/kg telesnej hmotnosti. Podáva sa podľa potreby v 6 hodinových intervaloch, interval možno skrátiť v prípade potreby na 4 hodiny, pričom sa nesmie prekročiť celková denná dávka. Nepodávajú sa viac ako 4 dávky počas 24 hodín. Neprekračujte odporúčané dávkovanie.
Celková denná dávka nesmie presiahnuť 60 mg/kg telesnej hmotnosti u detí do 6 rokov, 1 500 mg paracetamolu u detí od 6 do 12 rokov s hmotnosťou 21 - 25 kg a 2 000 mg paracetamolu pri hmotnosti 26 - 40 kg.
Pokiaľ lekár neodporučí inak, určite správnu dávku lieku pomocou uvedenej tabuľky podľa hmotnosti dieťaťa. Pokiaľ si nie ste istí hmotnosťou dieťaťa, určite dávku podľa veku dieťaťa.
Prečítajte si tiež: Paralen Sus - správne dávkovanie pre vaše dieťa
Dávkovanie podľa hmotnosti dieťaťa:
| Hmotnosť dieťaťa | Jednotlivá dávka | Max. denná dávka | Vek dieťaťa |
|---|---|---|---|
| 5-6 kg | 72 mg paracetamolu (3 ml suspenzie) | 300 mg paracetamolu | 3-6 mesiacov |
| 7-8 kg | 96 mg paracetamolu (4 ml suspenzie) | 420 mg paracetamolu | |
| 9-10 kg | 120 mg paracetamolu (5 ml suspenzie) | 540 mg paracetamolu | 6-12 mesiacov |
| 11-13 kg | 144 mg paracetamolu (6 ml suspenzie) | 660 mg paracetamolu | 1-2 roky |
| 14-16 kg | 192 mg paracetamolu (8 ml suspenzie) | 840 mg paracetamolu | 2-3 roky |
| 17-20 kg | 240 mg paracetamolu (10 ml suspenzie) | 1 g paracetamolu | 3-6 rokov |
| 21-25 kg | 312 mg paracetamolu (13 ml suspenzie) | 1,25 g paracetamolu | 6-12 rokov |
| 26-33 kg | 384 mg paracetamolu (16 ml suspenzie) | 1,5 g paracetamolu | |
| 34-40 kg | 480 mg paracetamolu (20 ml suspenzie) | 2 g paracetamolu |
Liek je určený deťom, pokiaľ by však vo výnimočnom prípade mal byť podaný dospievajúcim alebo dospelým pacientom, dávky paracetamolu sú nasledujúce:
| Hmotnosť | Jednotlivá dávka | Max. denná dávka | Vek |
|---|---|---|---|
| 40-50 kg | 500 mg paracetamolu | 3 g paracetamolu | 12-15 rokov |
| ≤ 50 kg | 500 mg paracetamolu | 4 g paracetamolu | nad 15 rokov |
| > 50 kg | 500 - 1 000 mg paracetamolu |
Pokiaľ nedôjde do 2 dní k ústupu ťažkostí (horúčka, bolesť) alebo naopak dôjde k zhoršeniu ťažkostí alebo sa vyskytnú neobvyklé reakcie, poraďte sa o ďalšom podávaní lieku dieťaťu s lekárom. U dojčiat konzultujte každé horúčkovité ochorenie ihneď s lekárom. Liečba liekom PARALEN SUS bez súhlasu lekára nemá presiahnuť 3 dni.
Ak sa Vaše dieťa narodilo nedonosené, poraďte sa s lekárom skôr, ako začnete liek PARALEN SUS podávať dieťaťu.
Znížená funkcia obličiek a/alebo pečene:
Pri zníženej funkcii obličiek je potrebné interval medzi jednotlivými dávkami predĺžiť najmenej na 6 hodín, pri vážnom poškodení obličiek najmenej na 8 hodín. Pri zníženej funkcii pečene by nemali byť podávané maximálne dávky a interval medzi jednotlivými dávkami by mal byť najmenej 6 hodín. Pokiaľ má Vaše dieťa zníženú funkciu obličiek alebo pečene, poraďte sa s lekárom, ako dávkovanie prípravku PARALEN SUS upraviť.
Ako správne podať PARALEN SUS
- Príprava: Súčasťou každého balenia je striekačka na perorálne podanie s objemom 6 ml, delená po 0,25 ml, pomocou ktorej je možné presne odmerať dávku. Obsah liekovky starostlivo pretrepte (asi 5 sekúnd).
- Otvorenie fľašky: Fľaštička je opatrená detským bezpečnostným uzáverom. Otvorte ho tak, že uzáver stlačíte pevne dole a odskrutkujete proti smeru hodinových ručičiek.
- Naplnenie striekačky: Striekačku zatlačte cez tesniacu vložku v hrdle liekovky do suspenzie. Striekačku naplňte vytiahnutím piestu požadovaným množstvom suspenzie podľa značenia na striekačke (ml).
- Podanie lieku: Vyberte striekačku z hrdla liekovky. Podajte suspenziu dieťaťu buď vložením konca striekačky do úst a jemným tlakom na piest, alebo vystreknutím suspenzie na lyžičku a podaním lyžičkou. Ak je stanovená dávka väčšia ako 6 ml, odmeranie podľa potreby opakujte.
- Po použití: Po použití opäť fľaštičku starostlivo uzavrite. Striekačku umyte teplou vodou a nechajte vyschnúť. Suspenziu treba zapiť dostatočným množstvom tekutiny (napr. voda alebo čaj).
Čo robiť pri predávkovaní alebo vynechaní dávky
Ak ste dieťaťu podali viac lieku PARALEN SUS, ako ste mali:
Predávkovanie paracetamolom môže spôsobiť zlyhanie funkcie pečene. Predávkovanie sa môže prejaviť zvracaním, pocitom na zvracanie, bledosťou, nechutenstvom a potením. Vo všetkých prípadoch podozrenia na predávkovanie alebo pri náhodnom požití suspenzie dieťaťom ihneď vyhľadajte lekára, aj keď sa dieťa cíti dobre a nemožno pozorovať žiadne príznaky predávkovania.
Ak zabudnete dieťaťu podať PARALEN SUS:
Ak je to potrebné, podajte ďalšiu dávku lieku hneď, ako si spomeniete. Dodržte však odstup medzi jednotlivými dávkami a maximálnu dennú dávku. Nezdvojnásobujte nasledujúcu dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.
Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa použitia tohto lieku, opýtajte sa svojho lekára alebo lekárnika.
Možné nežiaduce účinky
Podobne ako všetky lieky, môže mať aj tento liek nežiaduce účinky, ktoré sa ale nemusia vyskytnúť u každého.
V prípade, že sa u Vášho dieťaťa objaví niektorý z nasledujúcich nežiaducich účinkov, prestaňte liek užívať a ihneď vyhľadajte lekársku pomoc:
- Veľmi zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 10 000 pacientov):
- opuch rôznych častí tela, najčastejšie v tvári alebo v oblasti krku,
- závažná alergická reakcia spôsobujúca dychové problémy alebo závrat, ktorá môže viesť až k šokovému stavu,
- závažné kožné reakcie, ktorým často predchádza horúčka, bolesti hlavy, bolesť v krku, bolesť tela (príznaky podobné chrípke). Kožné prejavy bývajú sprevádzané postihnutím slizníc, v podobe vredov v ústach, krku, nosa, na genitáliách a zápale spojiviek (červené a opuchnuté oči). Kožná vyrážka sa môže rozvinúť v rozsiahlej plochy pľuzgierov a olupujúce sa kože.
Ďalšie možné vedľajšie účinky sú:
- Zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 1 000 pacientov): kožné alergické reakcie, vyrážka.
- Veľmi zriedkavé (môžu postihovať až 1 z 10 000 pacientov): poruchy krvotvorby (zmeny v krvnom obraze, napr. zníženie počtu červených a bielych krviniek a krvných doštičiek. Môžu sa prejaviť ako krvácanie z ďasien, krvácanie z nosa alebo podliatiny, zvýšenou náchylnosťou k infekciám, únavou, bolesťou hlavy a i.), zúženie priedušiek (dýchavičnosť), žltačka (žltnutie kože a očí).
- Nie je známe (četnosť nemožno z dostupných údajov určiť): poškodenie pečene, ktoré môže viesť k akútnemu zlyhaniu pečene.
Hlásenie nežiaducich účinkov:
Ak sa u dieťaťa vyskytne akýkoľvek vedľajší účinok, obráťte sa na svojho lekára alebo lekárnika. Rovnako postupujte v prípade akýchkoľvek nežiaducich účinkov, ktoré nie sú uvedené v tejto písomnej informácii pre používateľov. Nežiaduce účinky môžete hlásiť aj priamo na adresu: Štátny ústav pre kontrolu liečiv Šrobárova 48 100 41 Praha 10 webové stránky: www.sukl.cz/nahlasit-nezadouci-ucinek Nahlásením nežiaducich účinkov môžete prispieť k získaniu viac informácií o bezpečnosti tohto lieku.
Ako uchovávať PARALEN SUS
Uchovávajte tento liek mimo dohľadu a dosahu detí. Uchovávajte pri teplote do 25 °C v dobre uzavretej fľaštičke, aby bol liek chránený pred svetlom a vlhkosťou. Čas použiteľnosti po prvom otvorení: 6 mesiacov. Nepoužívajte tento liek po uplynutí doby použiteľnosti uvedenej na obale. Čas použiteľnosti sa vzťahuje na posledný deň uvedeného mesiaca. Nevyhadzujte žiadne lieky do odpadových vôd alebo domáceho odpadu. Spýtajte sa svojho lekárnika, ako naložiť s prípravkami, ktoré už nepoužívate. Tieto opatrenia pomáhajú chrániť životné prostredie.
Obsah balenia a ďalšie informácie
Čo prípravok PARALEN SUS obsahuje:
- Liečivo je paracetamolum; jeden ml perorálna suspenzia obsahuje paracetamol 24 mg.
- Ďalšími zložkami sú nátriumbenzoát, káliumsorbát, sorbitol (E 420), glycerol 85%, xantánová klovatina, monohydrát kyseliny citrónovej, sodná soľ sacharínu, jahodová aróma, voda čistená.
Ako vyzerá PARALEN SUS a obsah balenia:
Popis: takmer biela až tmavo béžová viskózna suspenzia s vôňou lesnej jahody. Veľkosť balenia: 100 ml suspenzie vo fľaštičke z hnedého skla s PP detským bezpečnostným uzáverom v krabičke. Súčasťou balenia je striekačka na perorálne podanie s objemom 6 ml, delená po 0,25 ml.
Horúčka u detí: Kedy podať lieky a čo robiť
Horúčka nie je ochorenie, je to jeden z príznakov, ktorý nás informuje o tom, že v malom detskom telíčku sa niečo deje. Predstavuje základný obranný mechanizmus tela voči patogénom, pri ktorom sa zvyšuje aktivita imunitného systému. Jeho cieľom je čo najrýchlejšie zlikvidovať svojho nepriateľa - patogén vírusového alebo bakteriálneho pôvodu.
Ak však vysoká teplota (nad 38,5 °C) pretrváva dlhší čas a nedarí sa ju znížiť, hrozia komplikácie ako napríklad febrilné kŕče, dehydratácia, nechutenstvo či zápcha. Ak stupnica na teplomeri ukazuje hodnotu viac ako 38,5 °C, vždy pridávajte antipyretiká, zabránite komplikáciám, ktoré môže horúčka so sebou priniesť.
Ak dieťatko má nepríjemný pocit neprimeraného chladu a trasie sa od zimy, vtedy hovoríme o zimnici alebo o triaške. Zimnica vzniká ako reakcia organizmu na zvýšenú teplotu alebo horúčku pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach.
Postup ako zvládnuť zimnicu u detí závisí od veku dieťaťa, výšky horúčky a od ďalších sprievodných príznakov:
- Zimnica sprevádzajúca teplotu do 38,0 °C nevyžaduje okrem pokoja na lôžku s ľahkou prikrývkou (dekou) a dostatočného prísunu tekutín, ďalšie opatrenia, ani návštevu lekára. Na umývanie sa používa len vlažná voda.
- Ak zimnicu sprevádza teplota vyššia ako 38°C, je potrebné okrem režimových opatrení (pokoj na lôžku, prikrytie ľahkou dekou, vlažné tekutiny) užiť lieky na zníženie horúčky (odborne ich voláme antipyretiká).
Na zníženie horúčky u detí sa používajú antipyretiká s účinnou látkou paracetamol (napr. Paralen) alebo ibuprofén (napr. Nurofen, Brufen, Ibalgin). Pre najmenšie detí sú najvhodnejšie antipyretiká v sirupovej forme alebo čapíky. Horúčka novorodenca a batoľata vyžaduje vždy návštevu detského lekára, ktorý musí najskôr dieťatko dôkladne vyšetriť, stanoviť správnu diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu.
Liečba spočíva v kombinácii režimových, fyzikálnych a medikamentóznych opatrení:
- Režimové opatrenia: Predpokladom úspešnej liečby je aj dostatočný príjem tekutín dieťaťa. Je potrebné častejšie podávať malé množstvá tekutín.
- Fyzikálne metódy: Sponging - trenie vlažnou špongiou- pridajte pri rektálnej teplote nad 39 °C, v priebehu prvých 30 minút a za súčasného podania paracetamolu.
- Medikamentózna liečba: Perorálne užívanie (forma sirupu) paracetamolu (od 3 mesiacov a 5kg) alebo ibuprofenu (od 3 mesiacov a 5kg).
Aj keď v minulosti bola táto kombinácia odporúčaná, dnes sa už striedanie paracetamolu a ibuprofénu neodporúča. Odborníci uprednostňujú skôr monoterapiu jedným alebo druhým liekom v 2 rôznych liekových formách (sirup a čapíky). Kombinovať Paralen/Panadol a Nurofen/Brufen/Mig/Ibalgin sa zvlášť neodporúča u detí s dehydratáciou. Striedavé užívanie Paralenu a Nurofenu môže vyvolať zmätok u vystresovaného rodiča, ktorý neúmyselne môže ohroziť dieťa predávkovaním, vrátane poškodenia pečene, z dôvodu nedodržania žiadúceho časového odstupu medzi jednotlivými dávkami lieku. Aj keď obe účinné látky majú porovnateľný účinok, podľa odporučenia WHO je paracetamol uprednostňovaný a označovaný ako liek 1. voľby.
Správny výber liekovej formy (sirup, čapík, tablety) závisí od veku a tolerancie dieťaťa. Uprednostňuje sa monoterapia pred kombináciou za prísneho dodržania dávkovacej schémy jednotlivých liekov. Liek (sirup) s obsahom paracetamolu je vhodný pre deti s hmotnosťou od 5kg a od 3 mesiacov do 12 rokov. Na zníženie horúčky po očkovaní sa môže podať deťom od 2 mesiacov.
Ako často podávať Panadol alebo Paralen u detí?
Môžu sa podávať opakovane podľa potreby s odstupom medzi jednotlivými dávkami najmenej 6 hodín, minimálny interval medzi dvomi dávkami sú 4 hodiny.
- Deti vo veku 2-3 mesiace: Podáva sa iba po očkovaní, jednotlivá dávka je 2,5ml. Odstup medzi dávkami je najmenej 6 hodín.
- Od 3 rokov a 9kg je možné užívať tablety PARALEN 125 mg 20 tabliet.
- Paracetamolové čapíky pre deti sú dostupné pod názvom PARALEN 100 5 čapíkov a PANADOL Baby 125 mg.
Celková denná dávka paracetamolu nemá prekročiť 60 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa. PARALEN 125 mg je vhodný pre deti od 3 rokov a hmotnosťou 9kg. Celková denná dávka počas 24 hodín nemá prekročiť 60 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa, delí sa na 3-4 čiastkové dávky.
Dávkovanie ibuprofénu závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. U dojčiat a detí od 3 mesiacov do 12 rokov je obvyklá denná dávka 20-30 mg/kg, ktorá sa podáva oddelene v 3 jednotlivých dávkach - t. j. Ak jednotlivá dávka je 10mg/kg a obsah účinnej látky v 1ml sirupu je 20mg tak na výpočet správnej dávky objemu sirupu pre dieťa od 3 mesiacov do 6 rokov Vám pomôže vzorec : VÁHA DIEŤATKA /2. U detí od 20g sa podáva koncentrovanejší sirup NUROFEN Sirup pre deti 4% s príchuťou jahoda alebo NUROFEN Sirup pre deti 4% s príchuťou pomaranč. Každý 1 ml suspenzie obsahuje 40 mg ibuprofénu. Denné dávkovanie lieku je 30 mg/kg telesnej hmotnosti v rozdelených 3. dávkach. Na výpočet správnej dávky objemu sirupu pre dieťa od 6 rokov do 12 rokov, od 20kg do 40kg hmotnosti Vám pomôže vzorec : VÁHA DIEŤATKA /4.
Nurofénové čapíky pre deti sú dostupné v 2 formách - pre deti od 3 mesiacov NUROFEN Čapíky pre deti 60 mg 10 kusov a pre deti od 2 rokov NUROFEN Čapíky pre deti 125 mg 10 kusov. Celková denná dávka ibuprofénu nemá prekročiť 30 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa. NUROFEN pre deti Active tbl oro 100 mg je pre vhodný pre deti, ktoré majú problém s užívaním tabliet, v prípade tohoto lieku stačí tabletu položiť na jayzk a nechať voľne rozpustiť, je vhodný pre deti od 6 rokov a hmotnosťou 20kg. Celková denná dávka Nurofenu pre deti Active je 20 - 30 mg/kg telesnej hmotnosti rozdelená do niekoľkých dávok. Počas 24 hodín nemá prekročiť 30 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa, delí sa na 3-4 čiastkové dávky.
Domáce recepty a rady pri prechladnutí a horúčke
Spánok je pre regeneráciu tela veľmi dôležitý, najmä pri bolestiach alebo horúčke, pri nachladnutí alebo chrípke. Aby sa vám pri spánku lepšie dýchalo, podložte si hlavu alebo hornú polovicu tela ďalším vankúšom.
Tekutiny prijaté počas prechladnutia pomáhajú zabrániť dehydratácii. Toto tajomstvo pozná každá mama. Polievka môže uvoľniť upchatý nos. Ovocie a zelenina poskytujú vitamíny a minerály.
Naparovanie môže pomôcť uvoľniť zapchaté dutiny a zmierniť dráždivý kašeľ alebo záchvatový kašeľ. Do hrnca nalejte horúcu vodu, prehoďte si cez hlavu uterák a vdychujte paru. Pred spaním sa osprchujte teplou vodou. Kloktanie pomôže na boľavé hrdlo. Rýchlu úľavu môže priniesť kloktanie slanou vodou.
