Bravčový rezeň, obľúbená súčasť slovenskej kuchyne, je chutné jedlo, no pri sledovaní kalorického príjmu je dôležité vedieť, koľko kalórií obsahuje. V poslednom čase sa čoraz viac hovorí o tom, že kľúčom k chudnutiu je udržiavanie kalorického deficitu. Pri plánovaní jedálneho lístka je dôležité myslieť na to, že niektoré jedlá typické pre slovenskú kuchyňu môžu mať veľa kalórií. Keď začneme venovať pozornosť kalóriám, často sa objaví otázka: koľko kalórií môžu mať typické slovenské obedy alebo večere? Tento článok sa zameriava na kalorickú hodnotu bravčového rezňa a poskytuje komplexný pohľad na jeho nutričné hodnoty, prípravu a vplyv na zdravie.
Energetická Hodnota Bravčového Rezňa
Vo všeobecnosti platí, že porcia vyprážaného rezňa (s hmotnosťou približne 100 gramov) má okolo 250 až 350 kalórií. Približne 100 gramov vyprážaného rezňa má približne 408 kalórií. Bravčový rezeň má tendenciu byť na vyššej úrovni kalórií, kvôli vyššiemu obsahu tuku, zatiaľ čo kurací rezeň môže mať o niečo nižšiu energetickú hodnotu. Jednou z najobľúbenejších možností sú bravčové rezne (cca 130-140 g) so zemiakmi a uhorkovým šalátom. Pri rozhodovaní o takomto jedle musíme počítať s tým, že telu dodáme približne 600 kcal.
Energetické potreby každého človeka sú individuálne a závisia od viacerých faktorov, ako je hmotnosť, výška, vek, zdravotný stav a životný štýl. Na internete nájdeme mnoho kalorických kalkulačiek, ktoré sú veľmi nápomocné pri výpočte optimálneho denného príjmu kalórií.
Nutričné Hodnoty Bravčového Rezňa
Bravčovým rezeňom sa nazývajú natenko nakrájané kúsky mäsa bez kostí zo stehna ošípanej. Bravčový rezeň sa väčšinou reže zo stehna prasaťa, niekedy z chrbta. Klasický vyprážaný rezeň obvykle obsahuje mäso obalené v pšeničnej múke, vajciach a strúhanke. Vyprážaný rezeň je populárny pokrm, ktorý sa zvyčajne vyrába z orestovaného mäsa, prevažne bravčového alebo kuracieho, a ponorí sa do múky, vajec a strúhanky.
Nutričné hodnoty typického rezňa:
Prečítajte si tiež: Všetko o hovädzej polievke: kalórie a recept
- Energetická hodnota: 239 kcal
- Energetická hodnota: 1 000 kJ
- Bielkoviny: 20 g
- Sacharidy: 2,7 g
- Tuky: 14,7 g
- Nasýtené mastné kyseliny: 5 g
- PHE: 1 000 mg
Nutričné hodnoty mäsa sú dôležité pre pochopenie jeho vplyvu na naše zdravie. Mäso je dôležitým zdrojom bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre rast a opravu tkanív. Taktiež obsahuje tuky, sacharidy a ďalšie živiny. Napríklad, 153 kcal zodpovedá energetickej hodnote mäsa. Taktiež 639 kJ. Mäso obsahuje 19,7 g bielkovín, 4 g sacharidov a 6,4 g tukov. Z toho 2 g nasýtených mastných kyselín. Vláknina tvorí 0,3 g a soľ 0,5 g.
Presné výživové hodnoty bravčového rezňa sa môžu líšiť v závislosti od receptu, spôsobu prípravy a použitých ingrediencií.
Príprava Bravčového Rezňa a Jeho Vplyv na Kalórie
Príprava bravčového rezňa má významný vplyv na jeho kalorickú hodnotu. Bravčový rezeň sa pripravuje z natenko nakrájaných kúskov mäsa bez kostí, najčastejšie zo stehna ošípanej, niekedy aj z chrbta. Tieto kúsky mäsa sa pred obaľovaním a vyprážaním zvyčajne naklepú tĺčikom na mäso alebo vyvaľkajú valčekom, aby boli tenšie a jemnejšie.
Tenké kúsky mäsa sa pred vyprážaním alebo obaľovaním rozklepú natenko tĺčikom na mäso alebo sa vyvaľkajú valčekom. Najprv sa mäso na rezeň pripraví. Naklepe sa z oboch strán tĺčikom na mäso, mäso tak zostane po vyprážaní pekne jemné a šťavnaté. Potom sa mäso podľa chuti okorení, väčšinou čiernym korením a soľou. Potom sa rezeň obaľuje. Vajíčko sa rozšľahá, aby sa žĺtok a bielok zmiešali. Rezeň obaľte v múke, potom mäso ponorte do rozšľahaného vajíčka a nakoniec rezeň vyváľajte v strúhanke. Do panvice dajte tuk a rozohrejte ju. Keď je panvica horúca, položte plátky rezňov do panvice a tuk alebo olej dajte aj na strúhanku, aby sa netvorili vzduchové bubliny. Spôsob prípravy, najmä množstvo použitého tuku a druh oleja, môže výrazne zvýšiť kalorickú hodnotu rezňa. Vyprážaný rezeň má viac kalórií ako parené buchty s lekvárom (240 kcal/100 g), avšak nutričné hodnoty rezňa sú lepšie.
Typický mrazený bravčový rezeň môže obsahovať:
Prečítajte si tiež: Rajo nízkotučný jogurt a zdravie
- Bravčové mäso (60%)
- Strúhanka (27%) (múka pšeničná, voda, olej repkový, droždie, soľ s jódom, pekársky prípravok (pšeničná a jačmenná múka, pšeničná vláknina, enzýmy, látka zlepšujúca múku kyselina askorbová), mák)
- Kukuričný škrob
- Sušené vajcia
- Jedlá soľ
- Zmes kypriacich látok (E450, E500)
- Regulátor kyslosti (E640)
Kvôli vyššiemu obsahu kalórií a tukov by sa bravčový rezeň nemal konzumovať príliš často, najmä ak sa snažíte schudnúť alebo udržiavať si zdravú váhu. Surové bravčové rezne by sa nemali uchovávať v chladničke dlhšie ako tri až štyri dni. Najlepšie je ich ihneď spracovať alebo zamraziť.
Zdravšie Alternatívy Prípravy Rezňa
Ak si plánujete rezeň či syr vyprážať sami doma, viete ovplyvniť proces prípravy a eliminovať tak chyby väčšiny stravovacích zariadení. Ideálna je situácia, ak na vyprážanie použijete panenský kokosový olej alebo bravčovú masť. Obe majú vysoký stupeň dymivosti (bod, kedy sa prepaľujú) a kokosový olej na rozdiel od masti môžete v jedle konzumovať bez obáv. Nemusíte ho ani vytláčať do servítky. Kokosový olej je zdrojom cenných tukov (najmä laurová kyselina), ktoré majú schopnosť stimulovať funkcie imunitného systému, správnu funkciu štítnej žľazy a krásu pokožky. Nezanedbateľné sú aj protibakteriálne a protivírusové účinky. Ak mastnotu z rezňa alebo vyprážaného syra odstránite servítkou (a to poriadne), zbavíte sa najväčšieho problému - rastlinného tuku.
Pre tých, ktorí sa vyhýbajú vysokému kalorickému obsahu, sa odporúčajú alternatívne metódy prípravy, ako je pečenie alebo grilovanie, ktoré zvyčajne spotrebujú menej oleja a majú nižší kalorický podiel.
Alternatívy pre zdravšiu prípravu:
- Pečenie v rúre: Namiesto vyprážania môžete rezeň upiecť v rúre, čo zníži obsah tuku.
- Použitie kvalitného mäsa: Vyberte si chudé bravčové mäso s nízkym obsahom tuku.
- Alternatívne obaľovanie: Namiesto klasickej strúhanky môžete použiť napríklad ovsené vločky alebo kukuričnú múku.
- Menšie porcie: Udržujte si primerané porcie, aby ste kontrolovali príjem kalórií.
Nutričné Hodnoty Rôznych Druhov Mäsa
K diétnym mäsám sa radí kuracina (110 kcal/100 g), morčacina (114 kcal/100 g), teľacina (138 kcal/100 g) a králičie mäso (173 kcal/100 g). Za nimi nasledujú hovädzina, bravčovina a ostatné druhy hydiny. A takisto vás asi prekvapí, že kačacie či husacie stehno majú viac kalórií ako bravčové. 100 g surových kuracích pŕs bez kože predstavuje cca 106 kcal, ale… kto by ich jedol surové? Rovnaké množstvo varených kuracích pŕs bez kože predstavuje 134 kcal, dusených 141 kcal, grilovaných 151 kcal, pečených 165 kcal a restovaných (rýchlo opražených na tuku) 184 kcal. Pri chudnutí určite odporúčame jesť morčacie a kuracie mäso. Medzi morčacími a kuracími prsami rozdiel v kalóriách takmer nie je. Ale ak nehodnotíme len prsia, tak môže byť morčacina o niečo tukovejšia. Prijaté kalórie môžete znížiť i tak, že neskonzumujete kožu z hydiny.
Prečítajte si tiež: Tabuľka energetickej hodnoty kuracích pŕs
Pre porovnanie, kuracie a morčacie mäso sa považujú za diétnejšie alternatívy. 100 g surových kuracích pŕs bez kože obsahuje približne 106 kcal, ale spôsob prípravy má veľký vplyv na finálny obsah kalórií. Varené kuracie prsia majú 134 kcal, dusené 141 kcal, grilované 151 kcal, pečené 165 kcal a restované 184 kcal. Je dôležité si uvedomiť, že aj kačacie alebo husacie stehno môže mať viac kalórií ako bravčové mäso.
Kedy a Ako Konzumovať Vyprážaný Rezeň
Ideálna doba je na obed a večeru. Tieto dve denné jedlá by mali mať vždy prevahu bielkovín, tukov a zeleninu ako prílohu. Sacharidy by sa v nich nemali takmer vôbec nachádzať, alebo len symbolicky. Tie si nechajte na raňajky, desiatu a prípadne olovrant. Ak večeriate aj pred spaním (tzv. "druhá" večera), vždy musíte použiť výlučne bielkovinové potraviny. Okrem toho všetkého je nutné pripomenúť, že hovoríme o konzumácii rezňa či syra výlučne len so zeleninovým šalátom bez akýchkoľvek príloh (ryža, zemiaky, iné). Strúhanka, ktorá je na povrchu rezňa či syra je v podstate vašou sacharidovou "prílohou". V každom prípade sa aj v budúcnosti vyhýbajte rezňom ktoré sú kombinované so syrom alebo šunkou (Gordon Blue). Čo je moc, to je veľa aj v tomto prípade.
Kalórie a Pohyb: Ako Ich Spáliť?
Na spálenie 50-tich kcal potrebuje muž vážiaci 80 kg behať cca 3 minúty rýchlosťou 12 km/hod pri optimálnej srdcovej frekvencii (za 1 hod takýmto tempom spáli 920 kcal, za ½ hodiny 460 kcal, za ¼ hodiny 230, za 5 minút 76,6 a za 1 minútu 15,33 kcal). Tukové vankúšiky sa nezačnú rozpúšťať hneď, ale až asi 10 minút od začiatku behu - ak toto zohľadníme, k trom minútam treba pripočítať týchto desať minút, a už je z toho takmer štvrť hodinka. Alebo sa 50-tich kalórii môžete zbaviť rezkou prechádzkou - ako žena s hmotnosťou 55-65 kg by ste sa mali prechádzať 8 až 15 minút (pri strednej až rýchlej chôdzi za 1 hod od 200 do 370 spálených kcal), ako 80-100 kg ťažký muž 6 až 12 minút (spotreba kcal za 1 hod od 255 do 485).
Tipy na Zdravšie Stravovanie
Netreba zabúdať aj na veľmi dôležité súvislosti medzi aktuálnym stavom kondície, ktorá určuje, aké množstvo sacharidov si môžete za deň dovoliť konzumovať. V každom prípade je veľký omyl, ak si myslíte, že tuky sú pôvodcom všetkého zla (cholesterol, nadváha, priberanie). Teraz už viete, že vyprážaným rezňom alebo syrom, si uškodíte ďaleko menej, ako keď do seba tlačíte bezvýznamný piesok = sacharidy, čiže cestoviny, chlieb, pečivo, cereálie, celozrnné potraviny, zemiaky, ryža, kuskus a iné potraviny vyrobené z múky či zŕn. Pri výbere potravín by ste sa nemali zameriavať len na kalórie, ale aj na celkové nutričné hodnoty.
Skúsenosti s Aplikáciami na Sledovanie Kalórií
Používatelia si pochvaľujú aplikáciu, ktorá im pomáha sledovať príjem a výdaj kalórií. Mnohí vďaka nej zistili, kde majú rezervy a čo by mali zo svojho jedálnička odstrániť. Niektorí dokonca uvádzajú, že sa im darí chudnúť vďaka tejto aplikácii a že je to jednoduché.
Alternatívne Obedové Možnosti
Pri výbere obeda je dôležité zvážiť aj iné možnosti. Ďalším obľúbeným jedlom je mletý rezeň so zemiakmi. Polievky sú oveľa menej kalorickou voľbou. Jeden tanier paradajkovej polievky s ryžou (približne 250 ml) má 150 až 200 kcal. Ak sa však ako príloha použijú cestoviny, obsah kalórií v pokrme už bude výrazne vyšší. Tá môže mať takmer 380 kcal.
Rezeň vs. Cestoviny: Čo je Lepšie?
Áno môže a vždy aj bolo. Lenže dnes si namiesto rezňa dá aj chlap radšej cestoviny v domnienke, že robí pre seba omnoho lepšie. Zníženie príjmu konzumovaných sacharidov sa už dnes nezdá byť voľbou, ale nutnosťou. Ak patríte k mužom, ktorí majú radi mäso, vedzte, že dať si rezeň je pre chlapa ďalekonásobne lepšie, ako dať si cestoviny. To už ale viete. V skutočnosti je to lepšie aj pre ženy, dokonca aj pre tie, ktoré sa snažia schudnúť. Teraz už viete, že vyprážaným rezňom alebo syrom, si uškodíte ďaleko menej, ako keď do seba tlačíte bezvýznamný piesok = sacharidy, čiže cestoviny, chlieb, pečivo, cereálie, celozrnné potraviny, zemiaky, ryža, kuskus a iné potraviny vyrobené z múky či zŕn. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorým niekto túto zdegenerovanú informáciu prepašoval do hlavy, konajte. Stlačte tlačidlo "DELETE" a nahraďte zmazané informácie novými - užitočnejšími.
